Vízlágyítás
Vízlágyítás ... miért kell beszélni róla? A mai öko világban, ahol minden az energiafelhasználás csökkentéséről, környezet tudatosságról szól, érdemes megemlítenünk egy problémát, amely mindennapjaink szerves része és viszonylag könnyen, egyszerűen orvosolható, megoldható lenne. Ez a probléma a vízkő és az általa okozott problémák.
A vízkő kiválása főleg attól függ, hogy az adott helyen milyen "keménységű" a víz. Ezt az értéket német keménységi fokban (nk) szokás megadni és a helyi vízszolgáltató társaságoknál ezen értékek elérhetőek, kikérhetőek.
Azon túlmenően, hogy a vízkő kiválás esztétikailag sem szép látvány, a kemény víz és az ebből kivált vízkő számos rossz tulajdonsággal bír. Többek között sajnos nagyon jó a hőszigetelő képessége, de erre később még visszatérünk. Valamint a keményebb vízben a szappan, illetve a mosószerek, mosogatószerek kevésbé habzanak fel, így csökkentve azok tisztító hatását, így ugyanazon tisztító hatáshoz többet kell belőlük használni. Látható, hogy a vízkőkiválás számos sokrétű problémát okoz.
Mitől kemény a víz?
A víz keménységét a benne oldott formában található magnézium és kalcium ionok, vagy más néven oldott magnézium és kalcium sók okozzák. Tehát a vízkő nem más, mint kalcium - illetve magnézium karbonát, amit mindenki jól ismeri akár általános iskolai tanulmányaiból is, ami nem más, mint a cseppkő.
Itt említeném meg a vízkő egyik tulajdonságát a sajnálatosan jó hőszigetelő képességét. Ez a háztartási gépek fűtőszálaira (mosógép, mosogató gép, villanybojler stb.), indirekt tárolók hőcserélőire a magas hőmérséklet miatt gyorsan lerakódik, ezzel nagy mértékben csökkenti az elemek hatásfokát:
- lassabban melegszik a tároló,
- lassabban fűt fel a villanybojler,
- emiatt többet is fogyasztanak,
- nő a villanyszámla, gázszámla.
Beállíthatunk magasabb hőmérsékletet ezen eszközöknél, de azzal növeljük a vízkő kiválás mértékét is. Ezért érdemes a tárolókban és villanybojlerekben a víz hőmérsékletét 50°C körül tartani mert ezen hőmérséklet felett drasztikusan nő a vízkő kiválásának sebessége. Ezzel növelhető az eszközök élettartama is.
Mit lehet tenni a vízkő ellen?
A már említett használati tárgyak élettartama tovább növelhető egyéb eszközökkel. Léteznek a víz keménységet nem befolyásoló fizikai elven működő elektromos eszközök, melyek elektromos teret hoznak létre és a kalcium karbonát kristályokat összezúzzák, így azok kevésbé tudnak összeállni és megtapadni az egyéb felületeken, használati eszközökön. Mivel a kalcium karbonát továbbra is a vízben marad így a víz keménysége nem változik.
Egyéb kémiai "házi" vízlágyítási módszerek is léteznek, de ezek eléggé körülményesek és egész sor másodlagos problémát is hordoznak magukban (vízlágyítás trisóval, vízlágyítás - vízkőoldás ecettel).
A fenti módszereken felül létezik egy igazán elegáns és korrekt eszköz a tényleges kémiai és fizikai vízlágyításra. Ez az eszköz pedig nem más, mint a vízlágyító berendezés. A vízlágyító berendezések a víz kémiai és fizikai jellemzőit változtatják meg oly módon, hogy csökkentik a keménységet okozó oldott kalcium és magnézium sók mennyiségét. A vízlágyító berendezéseket a hidegvíz hálózatba kötik, így minden berendezés, használati eszköz, valamint maga a vízlágyító utáni rendszer, hálózat is lágyított vizet fog használni.
Hogyan működik a vízlágyító berendezés?
A vízlágyító működési elve igen egyszerű. A lágyítandó víz egy erős kationos műgyanta anyagú ioncserélő oszlopon áramlik keresztül, ahol a vízben oldott kalcium és magnézium ionok nátrium ionokra cserélődnek. Így a lágyított víz már nem tartalmaz maradó keménységet okozó ionokat, sókat.
Azonban ezek a kalcium és magnézium ionok benne maradnak az ioncserélő oszlopban, telítik azt, ezért időközönként ezek regenerációja szükséges konyhasó (NaCl) oldattal. A vízlágyító berendezések automatikusan érzékelik a gyanta töltetek telítettségét és üzemszerű használati időn kívül (általában éjszaka) végzik el automatikusan a gyanta töltet regenerálását.
A felhasználó feladata annyi, hogy időközönként a regeneráló só tartályt fel kell tölteni, illetve évente a gyanta töltetet érdemes fertőtleníteni, de egyéb teendő nincs.
Összefoglalva a lágyított víz előnyei:
- védi berendezési tárgyainkat a vízkő kiválástól és növeli azok élettartamát
- kevesebb mosószer, mosogatószer használata szükséges
- nincs szükség egyéb vízkezelési berendezésre és / vagy vegyi anyagra
- jakuzzi-k, gőzfürdők problémamentes üzemeléséhez alapvető működési feltétel a lágyított víz megléte
- a vízmelegítő berendezések megtartják eredeti hatásfokukat, mert nem rakódik le vízkő a fűtőszálra, így nem lesz többlet energia fogyasztás
BWT AQA Perla 25/50/75 C háztartási vízlágyítók
BWT AQA Perla 25/50/75 C háztartási vízlágyítók
Termékleírás
A több generációs fejlesztésen átesett AQA perla BIO vízlágyító már több, mint 30 éve gondoskodik hazánkban a háztartások lágyvíz ellátásáról.
Tagjait a modern design, gazdaságos, környezetbarát üzemeltetés és olyan trendteremtő funkciók jellemzik, melyek a kényelmet és a higiéniát szolgálják. A legújabb generációs AQA perla BIO "C" típusú berendezéseket bluetooth-on keresztül összekötheti a BEST WATER HOME applikációval, nyomon követheti a család vízfogyasztását, tájékozódhat a berendezésben a só mennyiségéről.
Ilyen funkciók például:
BIO funkció, ami azt jelenti, hogy a berendezés minden regenerálásnál automatikusan lefertőtleníti a gyanta töltetet, így biztosítva a higiénikus közeget.
72 óránként, ha a berendezés nem érzékel vízátfolyást, gyors mosatással biztosítja a magas fokú higiéniai állapotot.
Akár 4 napon keresztül is megőrzi a berendezés a beállított programot és értékeket. A berendezés által szolgáltatott víz vízkeménységi értéke állítható.
A berendezésen található kijelző tájékoztatást ad a lágyított víz összmennyiségéről, a regenerálások számáról, valamint a szerviz szükségességérőlA berendezés magyar nyelvű menürendszere még egyszerűbbé teszi a berendezés használatát.
Azt szoktuk javasolni, hogy oda legyen beépítve a berendezés, ahol belép a víz a házba. Szennyvíz és elektromos csatlakozónak kell lennie a berendezéshez közel, továbbá padlóösszefolyónak a helyiségben.